Животът на живите системи в основата си е постоянна борба за запазване на тяхната цялост, на техния интегритет, на способността им за неразпадане. Нашето тяло непрекъснато се разгражда и изгражда, отделяйки вещества и в същото време приемайки други, стриктно следейки във всеки един миг за всяка една отделна молекула.
В този смисъл нашият организъм представлява огромен по обема на паметта и функциите си „детектор", проконтролиращ непрестанно всичко влизащо и излизащо от него. Само по този начин запазваме нашето динамично равновесие - ние сме себе си и в същото време други във всеки един момент. Осъзнаваме се като едно, като постоянство, като статус, но всичко в нас непрекъснато се променя и обменя. И така, както в древността Хераклит твърди, че не можем да се изкъпем два пъти в една и съща река, така също можем да кажем, че и два пъти не можем да преплуваме в собствената си кръв! В следващия миг ние сме себе си, но и други, променени едновременно. Тази колосална по мащабите си работа, осигуряваща постоянство при непрекъснат процес на текучество, се извършва от ИМУННАТА СИСТЕМА
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ТЯ?
Всъщност, цялото ни тяло е пропито, "инфилтрирано" от имунна система. Тя е нещо като "медиум", като носеща среда, в която нашият организъм е потопен и живее. Без нея за секунди бихме се разпаднали на милиарди частици! Тя е тази, която интегрира всичко в нас и го затваря в целостта на нашето "Аз". Така ние изживяваме цял един живот, макар и никога вътрешно да не сме съставени от същото, което сме били вчера. Дори не се замисляме, че във всяка част от секундата за нас бди този специфичен "ангел-храни-тел", който ни "събира" и ни прави едно от безкрайни и непрекъснато разпръскващи се в ентропия части!
1. Клетъчен
2. Хуморален
Клетъчният дял - това са нашите бели кръвни телца, левкоцитите - войниците на нашето тяло, бдящи за неприкосновеността ни. Те са многобройни по вид и носят специфични имена. Белите кръвни телца изработват специални свои оръжия, наречени антитела.
Антителата именно представляват втория, хуморалния (течния) дял на имунната система и са изградени от белтъчни молекули - имуноглобулини.
Във всеки един момент белите кръвни телца и антителата следят и разпознават милиарди молекули. Те или ги толерират, т.е. приемат за свои, или ги отхвърлят и унищожават, индицирайки ги като чужди, като врагове. Всеки орган и всяка една система от нашето тяло извършва непрекъснато тази работа чрез имунната система, която притежава в себе си и така осигурява своята цялост.
Има обаче една система в нашето тяло, която всекидневно се среща с огромен товар от чужди за организма вещества. Тя трябва молекула по молекула да пресява всички тях, да ги преработва и да ги превръща в свойствени за себе си елементи.
През целия ни живот вагони храна преминават през него и всяка отделна частица от нея трябва да бъде разпозната и хидролизирана (разградена) до свойствена за организма ни съставка. Само в този вид тя ще бъде поета от лигавицата на тънките ни черва, ще отиде в Кръвта, ще се преработи в черния дроб и ще поеме по-дългия си следващ път в системата на нашето тяло. Това аналитично разпознаване и безупречно стриктен контрол се извършва от имунната система на нашия стомашно-чревен тракт. Няма друга система в тялото, която да извършва такъв разход на имунна работа.
Когато ние се храним в голямата си част с технологично преработени храни, като приемаме техните изкуствено променени молекули и химически добавки, нашата имунна система е принудена да извършва огромен, паразитен разход на енергия.
Тя се опитва да ги обезврежда и изхвърля или да ги трансформира до по-малко токсични съединения. В този процес ежесекундно умират безброй войници на нашето здраве - нашите бели кръвни телца и се извършва огромна загуба на антитела, които се опитват да свържат и обезвредят антихраната, която поемаме. В резултат се образуват трупни отрови от умъртвените ни клетки, както и имунни комплекси от свързаните антитела, които комплекси плуват в Кръвта ни като чужди елементи в нея, предизвиквайки ново активиране на имунната ни система. Така възникват автоимунни заболявания и организмът ни постепенно дегенерира.
Няма друг елемент в нашия живот освен храната, който така дълбоко да разстройва нашата цялост. По простата причина, че храната е предназначена от природата да бъде точно това - храна, т.е. източник на материала, от който сме изградени. Ако подменяме нея, подменяме и себе си. И това е най-голямото предателство, което можем да извършим!
ОТТАМ НАТАТЪК, КОГАТО ПОДМЕНИМ СЕБЕ СИ С "ПЛАСТМАСА", КОГАТО ВСЕКИ МИГ УМИРА ОГРОМНА ЧАСТ ОТ НАШАТА ИМУННА СИСТЕМА, БОРЕЙКИ СЕ С НАС САМИТЕ, ТОГАВА НАШЕТО ТЯЛО Е ЛЕСНА ПЛЯЧКА ЗА БАКТЕРИИ, ВИРУСИ И ДРУГИ ПАРАЗИТИ
Както труповете се разлагат веднага след смъртта, така и ние, убити от храната приживе, започваме да гнием, развъждайки всевъзможни бактерии и вируси в нас. Това е прост биологичен закон - където има мърша, там има и чакали!
Храната ни изгражда и може да ни възражда. Но храната също така може и да ни убива, бидейки това, в което ние се превръщаме.
От нас зависи дали ще се превърнем в бавно гниещи живи трупове или ще отворим новата страница за един качествено нов живот и здраве. Коя е храната, която ще ни гарантира здраве и ще укрепи нашата имунна система, осигуряваща ни цялост и неприкосновеност като отделни същества? Както във всяка традиция, така и в нашето българско наследство, тя е дадена и известна. И добрата новина е, че е тук, до нас, въпреки екологичното замърсяване, в което днес живеем.
Двеста дни в годината - времето за пости, нашите предци са се хранели стриктно с пет групи храни:
ПЛОДОВЕ
ЗЕЛЕНЧУЦИ
ЗЪРНЕНИ
БОБЕНИ
ЯДКИ
Когато сезоните се сменят от топло към студено или от студено към топло, т.е. през есента и пролетта, са провеждани двата най-дълги поста - коледният и великденският. Хората, живеещи близо до природата, са знаели, че промяната на времето е свързана с промяна на здравето и храната. Когато сезоните се сменят, храната лекува!
Тъкмо тогава той трябва, за да бъде здрав, да почисти не само своя дом, но преди всичко своето тяло.
Освобождавайки тялото от токсини, автоматично възраждаме нашата имунна система. И обратно - не можем да укрепим имунната си система, без да променим храненето и без да почистим вътрешната си среда.
В нашия опит предлагаме 4 дневна профилактична програма за укрепване на имунната система. За да няма "грипове" и "настинки", за да имаме едно ново качество на живот!
В разстояние на 4 дни се консумират само следните продукти в свободни количества:
1. СУРОВИ ПЛОДОВЕ
Препоръчва се приемът на разнообразни плодове - сезонни, но по желание може и банан, както и сушени плодове (фурма, смокиня и др.).
Плодовете се консумират отделно от другата храна само на гладно!
2. СУРОВИ ЗЕЛЕНЧУЦИ
Могат да бъдат гарнирани със зелени подправки (магданоз, целина и др.), лимон, хрян и джинджифил, по желание лук, чесън, смлени сурови ядки и авокадо. Включват се зеленчуци от възможно по-широка палитра цветове - жълто, зелено, червено: моркови, домат, краставица, червено цвекло, целина, чушка и др.
Без сол и мазнина!
3. СУРОВИ ЯДКИ
Лющено конопено семе, бадем, Орех, лешник, семе от Тиква, лющен слънчоглед, кайсиева ядка, сусам и др.
Без фъстъци!
4. ПРЯСНО ИЗЦЕДЕНИ СОКОВЕ
От цитруси (грейпфрут и др.), както и от зеленчуци (моркови, целина, магданоз, тиквичка, червено цвекло и др.). Соковете се приемат на гладно между приемите на храна.
5. ПЛОД ОТ БЪЗАК
20 зрънца дневно се изяждат на гладно.
6. ЧАЙ ОТ ЕХИНАЦЕЯ И КОТЕШКИ НОКЪТ
Неподсладени, приети между основните хранения!
След четвъртия ден другите храни се включват постепенно в началото в по-малки количества.
ГОРЕЩИ ТЕМИ В ХРАНЕНЕТО - Д-р Г. Гайдурков