* Фистула на гръдните (млечните) жлези
* Фистула на гръдния кош
* Фистула на лакътя
* Фистула на слъзния канал
* Зъбна фистула
* Фистула на влагалището и между влагалището и пикочния мехур
* Фистула на задния проход
* Общи положения
Причини.
У жените могат да се образуват хронично протичащи и незаздравяващи дълго време гнойници, предизвикани от различни заболявания и пробили било в млечните каналчета, било през кожата.
Признаци.
Ако гръдната жлеза е била възпалена по време на кърмене, гнойта може да си пробива път през кожата или в млечния канал.
Лечението е хирургично.
Прилага се и следното народно лечение: общо за засилване и пречистване на организма и според причината, която го е предизвикала. Ако причината не е известна, тогава да се приложи лечението, дадено за фистула на задния проход, със следните добавки.
В този случай най-добре сутрин и вечер на гърдите да се правят парни бани с чай от лайка (правят се по същия начин, както и парните бани на главата) или парни компреси с торбички, напълнени с търпимо горещ и полусварен ечемик (врял 10 минути, за да може да се използва 2–3 пъти поред) с продължителност от 15 до 20 минути, последвани от налагане на фистулата с една от лапите, дадени там, или с мушамичката, дадена за същата цел, едновременно съчетани и с коремен компрес, натопен в топла отварка от полски бъзак (вж. „Фистула на влагалището“).
Причини.
Образува се при гнойно възпаление на плеврата (вж. „Гноен плеврит“). В миналото често се развиваха при белодробно нагнояване и други белодробни болести.
Признаци.
При този вид фистули гнойта си пробива път навън измежду ребрата.
Лечението е болнично – хирургично. Ние предлагаме народно лечение за засилване и пречистване на организма. За целта на болния да се приложи лечението, дадено за гноен плеврит, с добавка: за премахване на храчките и други гнойни материи на болната страна периодически през ден да се слага топла лапа (37°С) от ленено семе, сварено с мляко, и преди поставянето поръсена с 1 чаена лъжичка ситна захар или една от лапите, дадени при фистула на задния проход. Тези лапи силно облекчават състоянието.
Причини.
Последица на несполучлива операция или лошо лекуван гнойник, най-често при туберкулоза на лакътната става.
Лечение.
Общо: противотуберкулозно и за засилване на организма. Когато не се отнася за туберкулоза, да се приложи лечението, дадено за фистула на задния проход с добавка: в този случай лакътят да се лекува с парни компреси с търпимо горещ и сварен ечемик (вж. „Фистула на гръдните (млечните) жлези“) и налагане с една от лапите, дадени при фистула на задния проход, или пък с мушамичката, дадена за същата цел. При туберкулоза – слънцелечение.
Причини.
Повечето пъти се образува от запушване на слъзния канал поради хронично възпаление, най-често предадено от възпаление на външната обвивка на окото (конюнктивата).
Признаци.
Сълзите могат да излизат навън не през слъзния канал, а само през образувалата се фистула.
Лечението е болнично – от специалист очен лекар. Ние предлагаме освен лечението, дадено за фистула на задния проход, и следната добавка: всяка вечер да се прави парна баня на главата с чай от лайка около 10 минути, последвана от меняваща баня на краката (42°С по 30 секунди – 5 пъти, 20°С по 3 секунди – 4 пъти); започва се с топлата баня (42°) и се завършва пак с топла, сухо изтриване и налагане на фистулата с торбичка от марля, напълнена с 1–2 супени лъжици топла лапа от селски хлебен квасец, засилен с 1–2 сини сливи, смачкани без кокичките, едновременно съчетани и с коремен компрес, както при фистула на задния проход.
Причини.
Недобре излекуван абсцес или гранулом в зъбите и други.
Признаци.
Тънко отвърстие в областта на болния зъб, от което от време на време се отделя гной, придружено с болки в съответната буза.
Лечение.
Общо и по начина, даден за „Гнойник (абсцес)на венеца“ с добавка: в този случай по-добре е вечер да се прави гореща баня на долната челюст, последвана от налагане: една вечер с червен домат, поръсен със захар; втора вечер със сини сливи със захар; трета вечер с локум. Едновременно с това се налага бузата отвън: една вечер с квас със захар; втора вечер с печен кромид лук със захар; и трета вечер както първата. На врата се поставя компрес, натопен в топъл чай от лайка и поръсен с нишадър на върха на ножа.
Причини.
Най-често се образуват като последица на някой гнойник.
Признаци.
При този вид фистули гнойта си пробива път навън между влагалището и пикочния мехур.
Лечението е изложеното при фистули на задния проход със следната добавка: в случая са много полезни и вечерните топли промивки (38°С) на влагалището с чай от лайкучка, последвани от кръстосан компрес, натопен в топла отварка от листата на полски бъзак (4 супени лъжици се запарват с 1 л вряща вода и врат 10 минути).
Признаци.
Тези фистули се образуват около задния проход, така че ако фистулата е пълна, единият отвор е вън, на задния проход, а другият вътре, на лигавицата. В такъв случай през канала минават газове и част от изпражненията, а когато каналът се запуши, се образува подутина и се усеща болка.
Усложнения.
Запушване на канала и вторична инфекция.
Предсказанието е благоприятно, ако фистулата е малка (къса), и сериозно, ако е дълга, особено когато е нагъната.
Лечението е болнично – хирургично. От народната медицина се предлага следното лечение:
I. Сутрин, обед и вечер през студените месеци 20 минути преди ядене да взема по 1 супена лъжица (за деца по 1 чаена лъжичка) рибено масло или по 1 супена лъжица (за деца по 1 чаена лъжичка) настойка от 500 г чист маслинен зехтин с прибавка на по 3 супени лъжици корени от червен и жълт кантарион – във водна баня на тих огън ври 1 час и веднага се прецежда.
II. Двадесет минути след рибеното масло или настойката да се изпива по 1 винена чашка от 75 г (за деца наполовина) отварка от агримония, борови връхчета, широколистен живовляк (листа), зайча стъпка, листа от горска ягода, невен (листа и цвят), пача трева, слезен и цариче по 100 г от всяка и смрадлика (листа) 50 г. От тази смес 3 пълни супени лъжици се запарват с 600 г вряща вода и на тих огън врат 10 минути, като изстине, се прецежда.
Диета.
Или лека вегетарианска храна – млечно-растителна, предимно пюрета и каши, или обикновена храна без свинско, говеждо, овнешко и консервирани меса и риба.
Люто, алкохол и тютюн – не!
Преди обед и вечеря да се изяждат по 1–2 глави печен кромид лук без захар (пече се като ябълки и се яде без хляб) или салата от кромид лук, магданоз и черна ряпа по равни части с малко чист маслинен зехтин и винен оцет по вкус. На обяд заедно с другата храна може да се изяжда и по 100 г младо месо – от агне, теле, птица, или прясна риба – речна или океанска.
На вечеря – безмесна храна: кисело мляко с 1 супена лъжица сурова настъргана целина (в случая е много полезно), зеленчукови и тестени ястия и компоти с хляб.
След ядене да се взема по 1 чаена лъжичка от следната смес: 100 г чист пчелен мед, 29 г рафинирана сяра (от аптеката) и 10 зърна бяла дъвка, счукани на ситно.
Вместо вода (ако дадените отварки са недостатъчни) да пие чай от цвета на слез (2 супени лъжици се запарват с 400 г вряща вода и кисне захлупено 1 час) или отварка от листата на магданоз (2 супени лъжици в 500 г вода врат 5 минути).
III. Два часа след ядене да се изпива по 1 чашка от 75 г (за деца наполовина) отварка от 100 г цикория (листа и клонки), широколистен живовляк (листа), жълт равнец, репей (корени), решетка (корени) и троскот (цялата билка с корените) по 50 г от всяка. От тази смес 2 пълни супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и на тих огън врат 20 минути; като изстине, се прецежда.
IV. Вечер преди лягане. Всяка вечер задължително топла клизма с 500 г отварка от жълт кантарион (листа и цвят), лайка (цвят) и смрадлика (листа): по една супена лъжица от трите се запарват с 500 г вряща вода и на тих огън врат 5 минути; като изстине до 38°С, се прецежда (за деца 250 г), последвана от топла баня на седалището (38°С за 10–20 минути) в седяща вана или дълбок леген, или с отварка от полски бъзак – цялата билка с корените, стеблата и листата, но без плодовете, които цапат. Вземат се 3–5 коренища с прибавка на 100 г листа от смрадлика и в 5–7 л вода врат 30 минути и веднага се прецеждат; или със сапунена вода (за една баня е достатъчно едно калъпче бебешки сапун).
В банята болният седи така:
а) ако фистулата е извън ануса – наведен назад, за да бъде анусът отворен за водата;
б) ако фистулата е вътре в ануса, тогава е за предпочитане анусът да е напълно отворен с помощта на специален гумен пръстен.
След банята се прави сухо изтриване на ануса и седалището, последвано от налагане на фистулата.
При външна фистула мястото се налага с марличка от 4 парчета, намазана с чист пчелен мед, или с торбичка от марля, напълнена с топла лапа от праз лук (бялата му част, ситно нарязана) с прибавка на 1 чаена лъжичка ленено брашно и 100 г прясно мляко – ври на тих огън, докато се получи гъста лапа, или пък с топла лапа от бели тиквички, настъргани на ренде и сварени с 1 чаена лъжичка ленено брашно и малко прясно мляко (да стане гъста лапа), или с топла лапа от печен кромид лук, обелен, нарязан, полуизстискан и засилена с 5–7 сини сливи (от тези за компот), смачкани без кокичките, и леко поръсена с малко царевично брашно за отнемане излишната влага на лапата, или с топла лапа от ориз (50 г), сварен с 5–7 сини сливи, смачкани без кокичките, 1 чаена лъжичка ленено семе и 150 г вода (ври, докато стане като тесто), или (и то е най-добре) да се налага с марличка, намазана с домашен мехлем за дълбоки гнойни рани, приготвен от 50 г стопена зайча мас (може и от домашен заек), 5 г чист пчелен восък и 5 зърна истинска дъвка, счукани на ситно. Тази смес се бърка в чист алуминиев съд на тих огън, докато се разтопи, но без да завира, защото си губи силата, след което се маха от огъня, маха се пяната и е готова. Едновременно да се прави и компрес на корема от 4 хасени парчета, натопени в топла отварка от листата на полски бъзак (4 супени лъжици в 1 л вода врат 10 минути), отгоре хартия и вълнен пояс и при тежко главоболие на главата да се слага цяла „шапка“ от тензух, напълнена с пресен селски квасец (вж. „Лапи“, т. І), засилен със 7–9 супени лъжици млади и пресни корени от полски бъзак, нарязани на ситно и счукани на каша, отгоре вълнена шапка и така да се спи.
Добавка.
За премахване на запека непосредствено преди заспиване да се взема или по 1 супена лъжица от следната смес: 500 г чист пчелен мед, 30 г майчин лист (шушулки) или ревен, всички стрити на прах, или да се изпива по 1 чашка от 100 г отварка от 1 пълна чаена лъжичка кори от зърнастец (франгула) в 150 г вода с 1 пълна чаена лъжичка мед – ври 15 минути; като изстине, се прецежда.
V. Сутрин. Фрикция на корема и половите органи с хладка вода, изтриване до сухо и след отиване по голяма нужда фистулата се измива: ако е на ануса – с чиста хладка вода, а ако е вътре в ануса – с памуче, натопено в отварка от жълт кантарион (2 супени лъжици листа и цвят се запарват с 400 г вряща вода и врат 5 минути). Накрая и в двата случая се превързва с мехлема от зайчата мас, болният се облича и прави 10 дълбоки вдишвания през носа и толкова бавни през устата (вж. „Домашна гимнастика“ – дихателно упражнение № 1, т. І).
VI. Лятно време преди обед от 10 до 12 часа да се направи слънчева баня на корема и ануса със зелени листа, като бедрата се разтварят така, че слънчевите лъчи да могат по-лесно да достигнат до ануса. При липса на листа да се направи слънчева баня на корема (или цялото тяло) с продължителност около 1/2 час, последвана от обличане на „мокра риза“, натопена в хладка слънчева вода – лежи се в нея 1–2 часа. След нея, както сутринта.
Важна добавка.
От седящите бани с полския бъзак и смрадликата може да се получи силно изриване на седалищната област, което се лекува с млечни компреси или с лавандулов спирт.
При лечението да се имат предвид и общите упътвания за лечение на рани.
Фистулите са неестествени каналчета, които свързват лежащ дълбоко в тялото гнойник с повърхността (кожа, лигавица) или една здрава област от организма с друга. Следователно те образуват ненормално съединение между дадена вътрешна кухина и повърхността на тялото или между две вътрешни кухини. От тези фистули непрекъснато се отделят гной, мляко, слюнка и др., което силно пречи на самото лечение.
Различават се вродени и придобити фистули. Причината за образуването на първите са ембрионални остатъци, а вторите са резултат на възпалителни или гнойни процеси и наранявания. Фистулата се нарича сляпа (непълна), когато има само един отвор, а когато има отвор и на противоположната страна, тя се казва пълна.
Най-често се срещат следните фистули: на правото черво (задния проход), влагалищни, жлъчни и слъзни.
Лечението на фистулите е лекарствено и хирургично, но то представлява сериозен проблем и трябва да се извършва в болнично заведение от хирург.
При лечението на фистулите трябва да се обърне внимание преди всичко на основната болест, която ги е предизвикала.
БЪЛГАРСКА НАРОДНА МЕДИЦИНА-РЕЦЕПТИ ПЕТЪР ДИМКОВ